Wairarapa District Champs 26 Mar

  • Wairarapa District Champs

    High Gun: D. Smith

  • Wairarapa District Champs

    Skeet B Grade: B. Smith, HOA: G. Wareham, C Grade: M. Davis

  • Wairarapa District Champs

    Pointscore B Grade: J. McKinstry, A Grade: D. Turner, C Grade: K. Ryan

  • Wairarapa District Champs

    Triples B Grade: S. Beale, A Grade: A. Phillips, C Grade: I. Buick

  • Wairarapa District Champs

    Double Rise B Grade: T. Anstey, A Grade: W. Pym, C Grade: M. Davis

  • Wairarapa District Champs

    Single Rise B Grade: D. Donald, A Grade: R. Prince, C Grade: M. Davis

  • Wairarapa District Champs

    Single Barrel B Grade: D. Donald, A Grade: R. Prince, C Grade: K. Ryan

High Gun - D. Smith45 competitors arrived for the Wairarapa District Champs, hosted by the Hutt Valley Clay Target Club in good conditions, overcast most of the day but no wind.  That's right, no wind.  We had visiting shooters from Barrytown in the South to Waikato in the North, including two Mike Davis's, one from Eketahuna and the other from Hawkes Bay.

First up was the Skeet. With only two possibles shot, Dave Smith and Grant Wareham shot off for the HOA with Grant Wareham prevailing with the shoot off only going to station 1.  Josh Nilsson won 1st A grade with the only 24 and Darryn Plows took out 2nd A grade from Ryan Nelson after a shoot off on 23's.  Dave Smith won the B grade with his possible followed by Gary Girvan taking 2nd B grade and Wayne Pym taking 3rd B grade after a shoot off on 23's.  Mitchell Davis won the C grade, David Donald took out 2nd C grade and Mike Davis (Eke) was 3rd C grade after a shoot off on 21's.  The two man teams were tied, shared by Ryan Nelson & Steven Beall and Robert Prince & Peter Borrie on 45's.

 

Next were the Triples and Aaron Phillips won the A grade with the only possible.  All the 49's shot off with Paul Black taking 2nd A grade, Dave Smith was 3rd A grade from Michael Vincent. Steven Beale won 1st B grade on 49.  2nd B grade going to Tim Anstey on 48 and David Donald 3rd B grade on 46.  Ian Buick won the C grade from Keith Ryan taking out 2nd C grade after a shoot off on 43's and Mike Davis (HB) was 3rd C grade on 41.

Next up was the Double Rise.  Six shooters on 17's shot off with Wayne Pym winning 1st A grade from Grant Wareham taking 2nd A grade and Dave Grant was 3rd A grade.  Tim Anstey won the B grade, Andy Pescini taking 2nd B grade and Steven Beall taking 3rd B grade after a shoot off on 15's.  The C grade medal went to Mike Davis (HB), Russell Archey taking 2nd C grade and Corrin Prince taking 3rd C grade after a shoot off on 14's.  This shoot off was actually for 2nd & 3rd C grade, as Keith Ryan won the C grade on 15.  Mike Davis (HB) should have been 2nd C grade and Russell Archey 3rd C grade.  This was my error in allocating the placing's and I will arrange for the medal to go to Keith, my apologies Keith.

The North/ South DTL qualifying events were next, starting with the Single Rise and there were 11 possibles in the A grade, shot by Aaron Phillips, Ryan Nelson, Robert Prince, Darryn Plows, Mike Davis (Eke), Josh Nilsson, Mitchell Davis, James Mackie, Wayne Pym, Michael Vincent and Dave Turner.  After 50 targets in the shoot off at 15 metres, it was decided the seven remaining shooters move back a metre after every shot, after 11 targets there were two shooters left on the back mark where they shot a further 19 targets before Robert Prince took out the A grade from Mike Davis (Eke) 2nd A grade and Aaron Phillips 3rd A grade.  The B grade was won by David Donald after a shoot off with John McKinstry taking 2nd B grade on 25's, Gary Girvan was 3rd B grade after a shoot off with Tarsh Pescini and Tim Anstey on 24's.  Mike Davis (HB) won the C grade on 24, Chris Dickey taking 2nd C grade from Ian Buick taking 3rd C grade after a shoot off with Ruben Levy and Ian Gallagher on 23's.  Dave Turner collected the Veterans medal, Tarsh Pescini won the Ladies Medal and Aaron Phillips won the Junior medal.

The Pointscore event saw four possibles shot.  Dave Smith, Dave Turner, Aaron Phillips and Robert Prince shooting off with Dave Turner winning 1st A grade from Dave Smith 2nd A grade and Aaron Phillips 3rd A grade.  John McKinstry won the B grade on 73, Gary Girvan taking 2nd B grade and Tim Anstey taking out 3rd B grade after shooting off on 72's.  Keith Ryan won the C grade with a very good 74, Chris Dickey was 2nd C grade on 71 and Mike Davis (HB) was 3rd C grade on 69.

Next up was the Single Barrel and there were four possibles in the A grade.  Dave Smith, James Mackie, Michael Vincent and Robert Prince which was won by Robert Prince after a shoot off with James Mackie taking 2nd A grade and Dave Smith was 3rd A grade. The B grade was won by David Donald on 24, Tim Anstey taking 2nd B grade on 23 and Steven Beall taking 3rd B grade on 22.  Keith Ryan took out the C grade after a shoot off with Ian Buick 2nd C grade on 23's and Corrin Prince taking 3rd C grade after a shoot off with Mike Davis (HB) on 21'ss

Robert Prince recorded the only possible in the North/ South DTL qualifying scores. Dave Smith, James Mackie, Aaron Phillips and Michael Vincent the next best on 124's.

Dave Smith won the HOA High Gun after a shoot off with Aaron Phillips taking the A grade High Gun.  Tim Anstey won the B Grade High Gun and local Sporting shooter Keith Ryan won the C Grade High Gun.

Many thanks to Grant Wareham for the barista coffees, Ruth Cameron for the fabulous food and Louise Prince for quenching our thirst and a big thank you to all competitors, especially the visitors from other districts, see you next time.